Zadzwoń do nas:+48 782 050 201

Montaż sztukaterii

Strona główna > Montaż sztukaterii

Montaż sztukaterii wymaga precyzji, gdyż to od niej będzie zależał efekt finalny oraz estetyka całości. Cały proces powinien rozpocząć się od dokładnego zmierzenia powierzchni tak, aby zakupić odpowiednią ilość listew. Kolejnym istotnym etapem jest przygotowanie powierzchni pod montaż, czyli przede wszystkim dokładne oczyszczenie fragmentów ścian. Trzeba pamiętać także o tym, że konieczne będzie użycie kleju. Warto więc jednocześnie zabezpieczyć podłogę w pomieszczeniu, najlepiej za pomocą folii malarskiej.

Montaż sztukaterii – jak docinać listwy?

Kluczem do doskonałego efektu wizualnego jest precyzyjne docinanie listew. Do tego typu czynności sprawdzi się zarówno skrzynka uciosowa, jak i elektryczna piła. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniego kąta, aby listwy były do siebie dobrze dopasowane. Jeśli chodzi o listwy sufitowe, listwy przysufitowe oraz przypodłogowe, to będzie to 45 stopni. Natomiast przy zwykłym skracaniu trzeba zachować kąt 90 stopni.

Jak kleić elementy sztukaterii?

Do solidnego zamontowania sztukaterii wystarczy wysokiej jakości klej. Aby jednak preparat dobrze trzymał, powierzchnia klejenia musi być oczyszczona z tłuszczu, oleju, a także pyłu. Sama aplikacja powinna odbywać się natomiast przy pomocy praktycznego pistoletu z cienką końcówką, który ułatwi rozprowadzenie preparatu także w rogach i trudniej dostępnych miejscach. Kolejnym etapem jest już przykładanie pociętych listew, z zachowaniem maksymalnej precyzji.

Jak zniwelować szczeliny?

Nawet w przypadku najdokładniejszego montażu sztukaterii praktyczne niemożliwe jest uniknięcie powstania szczelin. Na szczęście są sposoby na to, aby je zniwelować. Jak to zrobić?

  • Nanieś na łączenie masę szpachlową.
  • Wygładź masę przy użyciu małego pędzla z wodą.

Alternatywa: Możesz skorzystać też z akrylu, który również dobrze sprawdzi się do maskowania szczelin.

Jak pomalować listwy?

Jeden z ostatnich etapów to malowanie sztukaterii. Także i tutaj istotne znaczenie ma precyzyjne wykonanie wszystkich etapów takich jak:

  • zabezpieczenie przy użyciu taśmy malarskiej (często to od dokładności jej naklejenia zależy efekt finalny, warto więc zadbać o precyzję),
  • naniesienie warstwy farby wodnej, bez rozpuszczalników,
  • naniesienie drugiej warstwy, dla utrwalenia efektu,
  • poczekanie na wyschnięcie farby,
  • odklejenie taśmy malarskiej.

Montaż sztukaterii wymaga nieco precyzji, jednak pozwala osiągnąć naprawdę wyjątkowy efekt wizualny. Uzyskasz go także dzięki naszym produktom, serdecznie zachęcamy więc do sprawdzenia asortymentu.